Novinky - článek
Folklorní projektový den napříč školou, 10. 2. 2025
Folklorní projekt na naší škole: Tradice ožily!
Naše škola byla počátkem roku 2025 oslovena, abychom se zapojili do zajímavého projektu „Tady jsme doma – Regionální folklor do školy“, který prohlubuje kulturní vnímání dětí. Jeho hlavním cílem je začlenění regionální tradice lidové kultury zpět do vyučování na základních školách. Projekt je zaštiťován Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a vznikl v roce 2008 na základě výsledků výzkumů, které se zabývaly problematikou folkloru a kulturního vědomí dětí. Tím se prohlubuje i rozšiřuje poznání dětí i aktivizuje jejich přístup k tradicím lidové kultury kraje, v němž žijí. Seznámení se s folklorem, který je součástí našeho kulturního dědictví, má kromě jiného tři významné důsledky: pomáhá budovat kulturní identitu dítěte, navázat pevný a odpovědný vztah k místu jeho bydliště a je východiskem poznání celonárodní kultury i kultur cizích.
V pondělí 10. února 2025 se tak na naší škole uskutečnil první folklorní projekt, který nám přiblížil tradice oblékání našeho regionu - kroje Těšínského Slezska. Projektový den napříč školou byl rozdělen do čtyř částí.
První částí byla poutavá přednáška ve spolupráci s paní Michaelou Mitrengovou, která nás seznámila s pojmem "folklor" a představila nám tradiční kroje našeho těšínského regionu. Ukázala nejen fotografie, ale přivezla i reálné kroje, které používají folklorní soubory Slezan a Slezanek z Českého Těšína. Sama byla oblečena do gorolského kroje, zatímco naše žákyně Agátka z 5. třídy si oblékla dívčí těšínský kroj, čímž nám také názorně ukázala, že oblékání těchto krojů není vůbec jednoduché. Míša nám také představila různé šperky a ozdoby, kterými se těšínský kroj doplňuje. Chlapeckou variantu kroje si vyzkoušel třeťák Filípek a páťačka Verča oblékla dívčí gorolský kroj.
Druhá, hudební část, byla věnována lidové hudbě a tanci. Společně jsme se učili jednoduchý taneček "Pasala volki na bukovině", při kterém jsme zjistili, že zpívat a zároveň tančit není vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled zdá!
Ve třetí, sportovní části, jsme se formou venkovní bojovky seznámili s dalšími nejznámějšími kroji různých regionů České republiky. Hlavním úkolem bylo vyluštit tajenku "Jaký kraj, taký kroj", což se podařilo správným zodpovězením úkolů na osmi stanovištích.
Závěr projektu patřil výtvarné dílně, kde děti ve skupinách navrhovaly vlastní "střítežský" kroj - mužskou i ženskou variantu. Výsledky byly úžasné a některé návrhy dokonce předčily naše očekávání.
Celý den byl plný zábavy, poznání a hlavně radosti z našeho kulturního dědictví. Folklorní projekt nám ukázal, že tradice mohou být nejen poučné, ale také zábavné a inspirativní! Ostatně na fotky z toho dne se můžete podívat do naší fotogalerie.
Mgr. Petra Lysková